انتخاب فونت برای برش لیزر و استند اسم

فونت مناسب برش لیزر و استند اسم (معرفی بهترین فونت و نکات مهم انتخاب)

فونت ها یکی از المان های پرکاربرد در طرح های برش و حکاکی لیزر هستند. این المان بخشی جداناپذیر از یک طراحی خوب است. انتخاب فونت ها در محصولات برش لیزری چون هدایای تبلیغاتی، لوازم دکوری، استندهای اسم و … درباره سلیقه یا مارک تجاری شما چیزهای زیادی می گویند؛ به همین دلیل انتخاب فونت مناسب به ویژه به منظور برندسازی مهم تلقی می شود.

سوال مطرح شده این است که فونت مناسب برش لیزر و استند اسم چیست؟ چگونه فونت های مناسب در این موارد را انتخاب کنیم؟ انتخاب فونتی مناسب، ضمن ایجاد جذابیت و زیبایی محصول نهایی تولید شده، اعتبار برند شما را در نگاه مشتریان افزایش می دهد.

فونت مناسب برش لیزر و استند اسم

فونت ها یک سبک نوشتاری متشکل از اشکال گرافیکی مختلف هستند. با توجه به یژگی های خاص هر فونت، استفاده از آن برای طرح های مختلف مناسب نخواهد بود. انتخاب این المان باید با توجه به نوع طرح و جنس متریال انجام شود. به عنوان مثال جهت پیاده سازی طرح لیزر جعبه هدیه و متنی خاص روی آن در متریال های چوبی، ضخامت و وضوح فونت انتخابی در مقایسه با اجرای این طرح در متریال های فلزی متفاوت است.

 مهم ترین ویژگی های فونت های انتخابی برای برش لیزری عبارتند از:

 • فونت ها دارای ضخامت یکسانی در تمام قسمت های حروف باشند.
 • در حالت بولد مورد استفاده قرار گیرند.
 • بدون کوچکترین تغییر در شکل ظاهری حروف قابل برش باشند.

بهترین فونت های انگلیسی

 • Calibri
 • Birds of Paradise
 • Monotype
 • Verdana
 • Hamdy
 • Bree Serif
 • Phudu

بهترین فونت های فارسی و عربی

 • IranNastaliq
 • B Yekan
 • B Nazanin
 • B Traffic
 • Arial Black

نکات مهم برای انتخاب فونت مناسب طرح های لیزری

فونت مناسب برش لیزر را چگونه انتخاب کنیم؟

فونت ها یکی از گزینه های مهم برای دستیابی به اهداف نوشتاری در هنگام کار با دستگاه برش لیزر هستند. توجه به برخی نکات مهم در زمان استفاده از فونت ها برای دریافت خروجی ایده آل در محصول نهایی اهمیت دارد.

جنس متریال

یکی از نکات مهم انتخاب فونت مناسب برش لیزر و استند اسم جنس متریال است. هر یک از متریال های به کار رفته در برش لیزری، هندسه و الزامات برش متفاوتی دارند. این ویژگی ها در انتخاب فونت و سفارشی سازی آنها تاثیرگذارهستند. با بررسی دستورالعمل های برش لیزر و حداقل الزامات برش متریال انتخابی می توان بهترین نتیجه را دریافت کرد.

برای متریال های چوبی فونت انتخابی باید وضوح بالایی داشته باشد. فاصله مناسب بین حروف نیز از دیگر مواردی است که در این انتخاب باید مدنظر قرار گیرد. فونتی که در طراحی آن حروف در فاصله ای نزدیک به هم قرار گرفته باشند، متن حکاکی شده در این متریال را ناخوانا و نازیبا می کند.

ضخامت فونت

مشکل رایجی که جهت استفاده از فونت های در دسترس وجود دارد، ضخامت اندک حروف آنهاست. خطاهای رایجی چون از بین رفتن حروف در قدرت بالای پرتو و پیخ خوردن آنها، استفاده از این نوع فونت ها را با مشکل مواجه می سازد. بهترین راه حل استفاده از یک فونت ضخیم با توجه به جنس متریال است. برش لیزری این فونت ها کمترین میزان خطا را در حین کار ایجاد می کند.

با توجه به نوع متریال باید فونتی با ضخامت متفاوت انتخاب کرد. برای سطوحی فلزی که ابعاد ظریفی ندارند و متن حکاکی شده روی آن چندان کوچک نیست، می توان از فونت هایی با ضخامت کم استفاده کرد؛ در حالی که ممکن است این فونت ها برای اجرای طرح موردنظر در سطوح چوبی مناسب نباشند.

وضوح فونت

ویژگی مهم دیگر در انتخاب فونت مناسب برش لیزر و استند اسم، وضوح این المان است. وضوح فونت در طرح های لیزر زمانی اهمیت پیدا می کند که حکاکی لیزری بر روی سطوحی در اندازه های کوچک انجام می شود. فونت های انتخابی در این شرایط نباید فاصله حروف نزدیک به هم داشته باشند. با توجه به کوچک بودن سطح و سوزانده شدن آن برای پیاده سازی متن موردنظر، چیدمان نزدیک به هم حروف خوانایی نوشته را از بین می برد.

پل

مهم ترین بخش در متن های ایجاد شده توسط برش لیزر، پل یا bridging است. پل زدن برای طرح های گرافیکی که از قطعات زیادی تشکیل شده اند کاربرد دارد. آماده کردن متن برای برش لیزری درInkscape ، Illustrator و Cypcut انجام پذیر است. bridging به منظور جلوگیری از پراکنده شدن قطعات و حفظ هندسه و چیدمان طرح بعد از برش لیزری استفاده می شود.

برخی از حروف، هندسه لازم برای برش لیزری فونت ها را ندارند و باعث جدا شدن قطعات طرح بعد از این عملیات می شوند. این حروف عبارتند از:

A-B-D-O-P-Q-R

با افزودن “پل” بین بخش داخلی و خارجی این حروف می توان از برش لیزری صحیح آنها اطمینان حاصل کرد. در فونت های شابلون یا stancil در نرم افزارهای طراحی برش لیزر، این ویژگی لحاظ شده است. با این حال، باید قبل از برش لیزری فونت مورد نظر، هندسه پل ها مورد بررسی قرار گیرد.

کاربری محصول لیزری

یکی دیگر از مواردی که در انتخاب فونت مناسب برش لیزر و استند اسم باید مورد توجه قرار گیرد، نوع کاربری محصول است. به عنوان مثال، چنانچه یک طرح لیزری برای اتاق کودک پیاده سازی می شود، استفاده از فونت هایی برجسته و فانتزی می تواند جذابیت محصول را دوچندان کند. افقی یا عمودی نوشتن متن یا استفاده از ترکیب حروف بزرگ و کوچک می تواند به زیباتر جلوه کردن طرح کمک کند. در حالیکه سبک و استایل فونت انتخابی در اجرای یک طرح لیزری برای یک شرکت رسمی باید ساده و به دور از هر گونه شلوغی باشد.

استفاده از نرم افزارهای گرافیکی جهت طراحی فونت

انتخاب فونت مناسب برش لیزر تنها محدود به جستجوهای اینترنتی نمی شود. با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی که از فرمت فایل برای برش لیزر پشتیبانی می کنند، می توان فونت دلخواه را طراحی کرد. مهم ترین این نرم افزارها شامل موارد زیر هستند:

 • Corel Draw
 • Adobe Illustrator
 • Inkscape
 • LaserGRBL
 • LeoMoon ParsiNegar

در پایان

یکی از ابزارهای تاثیرگذار در طراحی و برش لیزر انتخاب فونت است. انتخاب فونتی مناسب ضمن ایجاد یک طراحی حرفه ای، زیبایی آن را نیز دو برابر می کند. چنانچه تمام قسمت های طراحی و متریال ساخت محصول از کیفیت و زیبایی بالایی برخوردار باشد، اما فونت مناسب استفاده نشود، در جلوه بصری کار و جذب مخاطب تاثیر منفی می گذارد.

صرفنظر از اینکه کدام برنامه گرافیکی را برای طراحی انتخاب می کنید با مجموعه متنوعی از فونت ها روبرو می شوید. در انتخاب فونت مناسب برش لیزر و استند اسم، فونت های انگلیسی به دلیل برخوردار بودن از دامنه وسیع تر، کاربرد گسترده تری دارند. با انتخاب فونتی متناسب با نوع محصول، جنس متریال آن و سلیقه مخاطب می توانید محصولی با طراحی جذاب برای ارائه به بازار تولید کنید.

در فروشگاه فایل دی ایکس اف مجموعه متنوعی از طرح لیزر محصولات مختلف برای شما فراهم شده است. اگر در حوزه تولید محصولات برش و حکاکی لیزری فعالیت دارید، با خرید این طرح ها می توانید محصولاتی خلاقانه تر را به بازار ارائه کنید.

سوال متداول

 فرمت مناسب برای برش لیزری متن چیست؟

برای برش لیزری باید تمام عناصر متنی به صورت وکتور تعریف شوند تا توسط نرم افزارهای دستگاه قابل قرائت باشند. با استفاده از نرم افزارهای طراحی مانند کورل دراو می توان این تبدیل را انجام داد.

Bridging در برش لیزری فونت ها به چه معناست؟

پل زدن بخشی از آماده کردن متن برای برش لیزری طرح های گرافیکی است که از قطعات زیادی تشکیل شده اند. این تکنیک با هدف جلوگیری از پراکنده شدن قطعات و حفظ هندسه و چیدمان طرح بعد از برش لیزری انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مطلب: