تفاوت پرینترهای لیزری و جوهرافشان

مقایسه پرینترهای لیزری و جوهرافشان (12 تفاوت مهم)

پرینترهای لیزری و جوهرافشان از رایج ترین انواع چاپگرها در کسب و کارهای مختلف هستند. در سال های اخیر پیشرفت های قابل توجهی در زمینه افزایش کیفیت، بهره وری و حوزه چاپ هر یک از این دستگاه ها صورت گرفته است. با این حال مقایسه پرینترهای لیزری و جوهرافشان از نظر ویژگی های فنی و شناخت مزایا و معایب هر یک برای انتخاب بهترین دستگاه ضروری به نظر می رسد.

مقایسه پرینترهای لیزری و جوهرافشان

تفاوت پرینترهای لیزری و جوهرافشان چیست؟ اگر قصد خرید چاپگر برای مصارف اداری یا خانگی دارید، با مدل های متنوعی در بازار مواجه می شوید. قطعا این دو محصول از نظر کارایی، مزایا و معایب با هم تفاوت دارند. مقایسه بین این دو و بررسی ویژگی های تخصصی هر کدام به انتخابی بهتر و هوشمندانه تر برای رفع نیاز شما کمک می کند.

تکنولوژی عملکرد

مهم ترین تفاوت پرینترهای لیزری و جوهرافشان به تکنولوژی عملکرد آنها مربوط می شود. در نوع جوهرافشان با پاشش هزاران قطره جوهر روی یک تکه کاغذ و ترکیب رنگ ها با هم چاپ یک متن یا تصویر انجام می شود. با تغییر رنگ و اندازه قطرات آن، وضوح و کیفیت چاپ تغییر می کند. در چاپگرهای لیزری چاپ با خواندن داده های الکترونیکی از رایانه و ارسال آنها به درام داخل دستگاه انجام می شود. الکتریسیته ساکن ایجاد شده در نتیجه ارسال اطلاعات به درام، تونر را روی کاغذ جذب می کند. با ذوب شدن تونر از طریق غلتک های گرم چاپ صورت می گیرد.

سرعت چاپ

در مقایسه پرینتر های لیزری با جوهرافشان از نظر سرعت چاپ، انواع لیزری در رتبه بالاتری قرار می گیرند. پرینترهای لیزری سرعت چاپی معادل 100-15 صفحه در دقیقه دارند. برای کسب و کارهایی با حجم بالای پرینت روزانه، این مدل گزینه مناسب تری است. اما چاپگرهای جوهرافشان با سرعتی معادل 16 صفحه در دقیقه بیشتر برای کسب و کارهای کوچک یا مصارف خانگی انتخاب می شوند.

کیفیت چاپ

پرینترهای جوهرافشان یا لیزری، کدام کیفیت چاپ بالاتری دارد؟ پاسخ این سوال با توجه به نیاز شما متفاوت است. برای چاپ تصاویر گرافیکی و رنگی، چاپگرهای جوهرافشان انتخاب بهتری هستند. در حالیکه برای چاپ سیاه و سفید و چاپ هایی با فونت کوچک، چاپگرهای لیزری حرف اول را می زنند.

وضوح پرینت

رزولوشن یا وضوح چاپ یک ویژگی مربوط به کیفیت این فرایند است که با مقیاس نقطه بر اینچ (dpi) محاسبه می شود. مقایسه پرینترهای لیزری و جوهرافشان نشان می دهد که هر دو رزولوشن چاپ بالایی دارند. باور عموم بر این است که چاپگرهای لیزری فقط برای پرینت های سیاه و سفید بیشترین میزان وضوح را دارند. اما با پیشرفت تکنولوژی اخیر این نوع چاپگرها، دریافت وضوح بالا در پرینت های رنگی لیزری هم امکان پذیر شده است.

میزان بهینه کارکرد

پرینترهای جوهرافشان یا لیزری حجم چاپ ماهیانه متفاوتی دارند. این ویژگی بر اساس میزان بهینه کارکرد اعلام شده از سوی کمپانی های تولیدکننده این محصولات تعیین می شود. حجم ماهیانه چاپ در چاپگرهای لیزری 3000 صفحه و در جوهرافشان 1000 صفحه است.

در هنگام استفاده از چاپگرها چرخه کار ماهیانه دستگاه را مدنظر قرار دهید. استفاده بیش از حد از توان چاپگر باعث آسیب به دستگاه و کاهش دوام کارکرد آن می شود.

هزینه نگهداری

مقایسه پرینترهای لیزری و جوهرافشان از نظر هزینه نگهداری ار نکات مهم دیگر برای انتخاب یک دستگاه مناسب است. گرچه چاپگرهای جوهرافشان قیمت مناسب تری دارند، اما هزینه های نگهداری این دستگاه به قدری بالاست که در مقایسه با چاپگر لیزری قیمت نهایی آنها بیشتر می شود. در نوع جوهرافشان در صورت عدم استفاده از چاپگر برای مدتی طولانی، به دلیل خشک شدن جوهر در نازل ها و کارتریج، این قطعه باید تعویض شود. در این دستگاه با توجه به بازده کمتر کارتریج و نیاز به تعویض آن در فواصل زمانی کوتاه، هزینه تمام شده دستگاه چندان مقرون به صرفه نیست. در واقع هزینه شارژ یا تعویض کارتریج بیشتر از قیمت پرینتر تمام می شود. اما در پرینترهای لیزری حتی در صورت عدم کاربرد دستگاه برای تایمی طولانی، کارتریج تونر قابل استفاده است. در این مدل با توجه به بازدهی بالاتر کارتریج، هزینه کمتری برای نگهداری پرداخت می شود.

ویژگی های ظاهری دستگاه (ابعاد و وزن)

پرینترهای جوهرافشان ابعادی کوچک تر از انواع لیزری دارند. بنابراین، برای استفاده در دفاتر کار خانگی گزینه مناسب تری هستند. این دستگاه ها به دلیل وزن سبک، قابلیت حمل و نقل راحت تری دارند. در مقابل، چاپگرهای لیزری ابعادی بزرگتر و وزن بیشتری دارا هستند.

امکانات موجود در دستگاه

مقایسه پرینترهای لیزری و جوهرافشان از نظر امکانات دستگاه به ویژه برای مصارف اداری حائز اهمیت است. برای این مصارف پرینترهای لیزری گزینه بهتری هستند. برخی از انواع این دستگاه ها سه کاره یا چندکاره هستند. به این معنا که علاوه بر چاپگر، امکانات اسکن، کپی و فکس نیز در دستگاه وجود دارد. خرید این دستگاه ها به صرفه تر بوده و امکانات متفاوتی را به کاربر ارائه می دهد. چنین امکاناتی در چاپگرهای جوهرافشان وجود ندارد.

میزان استفاده از دستگاه توسط کاربر

  • برای افرادی که استفاده کمی از پرینتر دارند، نوع لیزری گزینه مناسب تری است. عدم استفاده از چاپگرهای جوهرافشان در تایمی طولانی باعث خشک شدن جوهر آن می شود. به همین دلیل، با صرف کمی بودجه بیشتر خرید چاپگر لیزری گزینه بهتری است.
  • جهت کاربری مداوم دستگاه و چاپ تصاویری با کیفیت بالا، چاپگرهای جوهرافشان توصیه می شوند.
  • برای استفاده مداوم از پرینتر، بدون نیاز به کیفیت بالای چاپ تصاویر، چاپگرهای لیزری مناسب تر هستند.
  • برای چاپ تک رنگ، چاپگرهای لیزری در اولویت انتخاب قرار می گیرند.

مواد مصرفی جهت چاپ

نوع متریال مصرفی در عملیات چاپ از ویژگی های دیگر در بررسی تفاوت این دو دستگاه است. در پرینترهای لیزری از تونر یا پودرهای مخصوص استفاده می شود. اما در چاپگرهای جوهرافشان متریال مصرفی جوهر است.

نوع و ابعاد کاغذ مصرفی

مقایسه پرینترهای لیزری و جوهرافشان از لحاظ نوع کاغذ قابل چاپ نیز در انتخاب دستگاه موثر است. چاپگرهای جوهرافشان در نوع این متریال محدودیتی ندارند. انواع کاغذ با هر ضخامتی در این دستگاه قابل استفاده است. اما در چاپگرهای لیزری این ویژگی وجود ندارد.

از نظر ابعاد کاغذ، چاپگرهای لیزری فقط ابعاد A4 این متریال را پشتیبانی می کند. اما در پرینترهای جوهرافشان کاغذهایی با ابعاد متنوع قابل استفاده هستند.

قیمت چاپگر

تفاوت در قیمت پرینترهای جوهرافشان و لیزری مهم ترین فاکتوری است که افراد در انتخاب دستگاه موردنظر خود در نظر می گیرند. یک چاپگر لیزری قیمتی تقریبا دو برابر جوهرافشان دارد. یکی از دلایل این تفاوت قیمت به طول عمر دستگاه مربوط می شود. بسته به دفعات و نحوه استفاده کاربر، چاپگرهای لیزری 5 سال و نوع جوهرافشان 3 سال عمر می کنند.

تفاوت پرینترهای لیزری و جوهرافشان در یک نگاه کلی

ویژگی محصول

چاپگر لیزری

چاپگر جوهرافشان

امکانات دستگاه

سه یا چندکاره

سرعت چاپ

100-15 صفحه

16 صفحه

کیفیت چاپ

بالا

بالا

ابعاد و وزن

بالا

پایین

هزینه نگهداری

کم

زیاد

کاربری مداوم

مناسب

مناسب

نوع کاغذ مصرفی

A4

بدون محدودیت

حجم چاپ ماهیانه

3000 صفحه

1000 صفحه

پرینترهای جوهرافشان یا لیزری؟ کدام بهتر است؟

کاربری و نوع نیاز شما تعیین می کند که کدام دستگاه برای شما مناسب تر است. میزان کاربری روزانه یا ماهانه، هزینه های نگهداری و بودجه شما نیز فاکتورهای مهمی برای انتخاب محصول نهایی هستند.

در یک نتیجه گیری کلی از مقایسه پرینترهای لیزری و جوهرافشان می توان چنین بیان کرد که چاپگرهای جوهرافشان به دلیل هزینه نگهداری بالا، فقط در مواردی که بتوانید از آنها کسب درآمد داشته باشید گزینه مناسبی هستند. در مقابل، پرینترهای لیزری با هزینه نگهداری کمتر و بازدهی بالاتر حتی برای مصارف خانگی نیز بهترین انتخاب می باشند.

سوال متداول

آیا چاپگرهای لیزری برای پرینت رنگی مناسب هستند؟

بله. تکنولوژی استفاده شده در انواع hp این چاپگرها کیفیت مناسبی برای این نوع پرینت ها ارائه می دهد.

پرینتر لیزری یا جوهرافشان، کدام گران تر است؟

هزینه اولیه خرید نوع لیزری بالاتر است. اما با توجه به هزینه شارژ یا تعویض کارتریج چاپگرهای جوهرافشان، قیمت تمام شده این دستگاه ها بیشتر از نوع لیزری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مطلب: