نرم افزار چیدمان برش لیزر (نرم افزارهای رایگان و غیر رایگان)

نرم افزار چیدمان برش لیزر (نرم افزارهای رایگان و غیر رایگان)

سرعت برش لیزر و دقت بالای آن باعث شده است تا شرکت های زیادی استفاده از این دستگاه ها را در برنامه های خدماتی خود قرار دهند. برش لیزری روشی با کارایی بالا برای ایجاد قطعات صنعتی چوبی، فلزی و .. است. از طرح لیزر جعبه جواهرات، انواع جعبه های هدیه گرفته تا طراحی لوازم آشپزخانه، دکوری و … همگی با استفاده از دستگاه های برش لیزری ایجاد می شوند. این نرم افزارها پیش نیاز هایی دارند. به طور مثال نیاز به دانلود طرح لیزر جعبه هدیه و یا سایر طرح ها دارید؛ چرا که اگر ایده ای برای تولید محصول نداشته باشید، نیازی به چیدمان آن ها هم نخواهید داشت.

برش لیزری قطعات نیاز به چیدمان صحیحی دارد که با استفاده از نرم افزارهای مخصوص این کار انجام می شود. نرم افزار چیدمان برش لیزر ضمن جلوگیری از ایجاد ضایعات، در کاهش هزینه های برش نقش دارد. نکته مهم در این ارتباط، شناخت بهترین نرم افزارهای این حوزه تخصصی است.

معرفی اولیه نرم افزار چیدمان برش لیزر

نکته مهم برای کاربرد دستگاه برش لیزر، عدم ایجاد آسیب در لبه های قطعات حین برش لیزر است. در حین این عملیات برای قطعات یا ورق های فلزی، رعایت استاندارد فاصله بین آنها حائز اهمیت است. در برخی از محصولات تزئینی و دکوری مانند جعبه هدیه، تابلوها و … چنانچه فاصله قطعات طراحی شده کم یا زیاد شود، حرارت ایجاد شده حین برش باعث آسیب به لبه های قطعات و تولید محصولی با دقت و کیفیت پایین می شود. این موضوع باعث شده تا نرم افزارهای چیدمان برش لیزر در این دستگاه ها تعبیه شوند. ایده ها و طرح های لیزری بسیاری در این میان وجود دارند

مزایای استفاده از نرم افزارها عبارت است از:

 • امکان قرار دادن قطعات در فواصلی استاندارد کنار یکدیگر
 • برش دقیق قطعات بدون کمترین ضایعات
 • صرفه جویی در مصرف متریال
 • تولید کمترین ضایعات

بهترین نرم افزارهای چیدمان برش لیزر

در حوزه برش لیزر، در کنار طراحی لیزری قطعات، چیدمان آنها نیز به همان اندازه حائز اهمیت است. نرم افزارهای مختلفی برای این هدف طراحی و عرضه شده اند. با استفاده از نرم افزار چیدمان برش لیزر می توان انواع طرح های لیزری مانند طرح لیزر جاکلیدی، آباژور، لوستر، جعبه های هدیه و … را با بیشترین دقت و کیفیت در دستگاه لیزری برش داد.

Pronest، نرم افزار پولی چیدمان قطعات

Pronest، نرم افزار پولی چیدمان قطعات

برای صاحبان کسب و کارهایی که قصد دارند از برجسته ترین نرم افزار چیدمان برش لیزر استفاده کنند، Pronest بهترین گرینه است. کاربرد گسترده این نرم افزار در صنعت ساختمان سازی خودرو است. این نرم افزار علیرغم اینکه غیررایگان است، اما ویژگی هایی ممتازی دارد که آن را از سایر نرم افزارها تفیک می کند:

 • امکان چیدمان قطعات به صورت ترکیبی (دستی و نرم افزاری)، ضایعات ورق متریال ها را به حداقل می رساند.
 • Pronest از نرم افزارهای کاربردی چیدمان در برش های فلزی و فرایندهایی چون واترجت و پلاسماست.
 • مشترک سازی خطوط برش و مجهز بودن به پست پروسسور قوی برای انواع خروجی ها از دیگر ویژگی های مهم این نرم افزار است.
 • Pronest با پشتیبانی از کنترل های متفاوت، باعث افزایش سرعت تولید برای برش می شود.
 • در این نرم افزار امکان تغییر تنظیمات توسط کاربر برای ایجاد طرح و برش های متنوع وجود دارد. این ویژگی ضمن ایجاد ضایعات کمتر، باعث صرفه جویی مصرف اکسیژن و گاز می شود.

CypCut، نرم افزار رایگان در چیدمان قطعات

CypCut، نرم افزار رایگان در چیدمان قطعات

فعالین در حوزه طراحی و برش لیزر، CypCut را به عنوان نرم افزار تخصصی چیدمان قطعات برش لیزر نمی شناسند. CypCut به عنوان نرم افزار تخصصی برش لیزر فلزات شناخته شده است؛ با این حال، امکان چیدمان قطعات را هم فراهم می کند.

ویرایش طراحی ها و رایگان بودن استفاده از این نرم افزار، جزئی از نکات مثبت این نرم افزار است. به همین دلیل، در اغلب کارگاه های برش لیزری، این نرم افزار مورد استفاده قرار می گیرد.

SVGnest، نرم افزار تحت وب چیدمان قطعات

SVGnest یک نرم افزار چیدمان برش لیزر تحت وب (رایگان) است که نیازی به نصب روی لپ تاپ ندارد. این نرم افزار هم رایگان است. از مهم ترین مزایای استفاده از این برنامه، دسترسی کاربر به فایل طراحی در بستر اینترنت است.

MyNesting، نرم افزار نیمه رایگان چیدمان قطعات

MyNesting از نرم افزارهای نیمه رایگان در چیدمان قطعات برش لیزر است. نکته مهم در کاربرد این نرم افزار، عدم امکان ویرایش طرح در آن است. برای استفاده از نرم افزار MyNesting، پس از نصب نسخه رایگان آن در سیستم، انتخاب طرح و چیدمان قطعات، می توان با پرداخت مبلغی طرح نهایی چیدمان را دانلود کرد.

RDWorks، نرم افزار اصلاح چیدمان قطعات

RDWorks، نرم افزار اصلاح چیدمان قطعات

در نرم افزارهای طراحی برش لیزر امکان چینش مرتب قطعات وجود دارد. اما موارد نادیده گرفته شده در این میان می تواند با استفاده از نرم افزار RDWorks اصلاح شود. RDWorks از جمله نرم افزارهای برش لیزر و چیدمان در دستگاه های برش لیزر غیر فلزات است. در بخش nesting این نرم افزار، می توان اصلاح چینش قطعات را انجام داد.

Lantek Expert Cut، برنامه چیدمان قطعات CAD/CAM

Lantek Expert Cut نرم افزار چیدمان برش لیزر CAD (طراحی به کمک کامپیوتر) و CAM (تولید به کمک کامپیوتر) است. این نرم افزار قابلیت اتومات کردن برنامه ریزی برش مواد مختلف با لیزر، پلاسما، هواگاز و واترجت را دارد.

 • عملکرد بهینه و انعطاف پذیری بالا از ویژگی هایی است که در چیدمان ورق ها با این نرم افزار مشاهده می شود.
 • امکان چیدمان اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی در این نرم افزار وجود دارد. این ویژگی باعث شده تا نرم فزار Lantek Expert Cut به عنوان ابزار قدرتمند چیدمان قطعات معرفی شود.
 • مزیت دیگر این نرم افزار، قابلیت تشخیص اتومات باقی مانده ورق و بهینه سازی در مصرف متریال کاربردی است.

Deepnest، نرم افزار چیدمان برش لیزر برای تمام سیستم عامل ها

Deepnest یکی دیگر از انواع نرم افزار چیدمان برش لیزر به صورت رایگان است. دومین مزیت این نرم افزار، پشتیبانی آن از تمامی سیستم های عامل است. در این نرم افزار هم مانند MyNesting امکان ویرایش طرح مدنظر وجود ندارد.

کاربر می تواند ضمن انتخاب طرح موردنظر، از چیدمان های متنوع قطعات در این نرم افزار استفاده کند. در نهایت، با ذخیره فایل مورد نظر، آن را برای انجام مراحل برش به دستگاه برش لیزر وارد کند.

نکات کلیدی استفاده از نرم افزارهای چیدمان قطعات

نکات کلیدی استفاده از نرم افزارهای چیدمان قطعات

 • جنس، ضخامت و تعداد ورق از نکات مهم در طراحی و چیدمان قطعات با استفاده از دستگاه برش لیزر است.
 • فاصله بین قطعات چیده شده برای برش باید به صورت استاندارد رعایت شود.
 • بهترین فاصله بین قطعات برای چیدمان، با توجه به نوع متریال و تجربه طراح تعیین می شود.
 • چیدمان قطعات با هدف کمترین استفاده از ورق های متریال برای برش کاری و کمترین میزان پرتی انجام شود.

نرم افزارهای چیدمان برش لیزر، کمترین ضایعات در تولید

نرم افزار چیدمان برش لیزر ابزاری مناسب برای بهینه سازی تولید و طراحی متریال های مختلف با دستگاه برش لیزر است. با استفاده از این نرم افزارها، ضمن قرار دادن قطعات یا وررق متریال های مختلف با فاصله ای استاندارد، می توان به دقت در برش با کمترین ضایعات دست یافت. با توجه به اهمیت صرفه جویی هزینه ها در طراحی و برش لیزر، استفاده از این نرم افزارها در این مسیر مفید خواهد بود. با استفاده از بهترین نرم افزارهای چیدمان برش لیزر می توان به سادگی و در زمانی کوتاه چیدمان قطعات را انجام داد و در هزینه ها صرفه جویی کرد. برای دریافت انواع فایل های لیزری می توانید به فروشگاه فایل دی ایکس اف، به عنوان یک مرجعه تخصصی دانلود این فایل ها، مراجعه کنید.

سوال متداول

نرم افزارهای رایگان چیدمان برش لیزر کدامند؟

Deepnest – SVGnest – CypCut

مزایای استفاده از نرم افزارهای چیدمان برش لیزر چیست؟

امکان قرار دادن قطعات در فواصلی استاندارد کنار یکدیگر، برش دقیق قطعات بدون کمترین ضایعات، صرفه جویی در مصرف متریال و تولید کمترین ضایعات.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مطلب: