انواع فرمت فایل برای برش لیزر کدامند؟

با انواع فرمت فایل برای برش لیزر آشنا شوید

امروزه با استفاده از دستگاه برش لیزر طیف وسیعی از محصولات در طرح ها و ابعاد مختلف تولید می شوند. برای دریافت بهترین نتیجه لازم است تا طرح های مورد نظر در فرمتی مناسب و سازگار با این دستگاه مورد استفاده قرار گیرند.

فرمت فایل برای برش لیزر گامی مهم برای شروع هر پروژه برش و حکاکی لیزر است. فرمت دیجیتالی صحیح و سازگاری قالب فایل های آماده با سیستم کنترل عددی دستگاه، از مهم ترین مواردی است که در روند کار با دستگاه برش لیزر باید مدنظر قرار گیرد. با دانلود طرح لیزر جعبه هدیه، لوازم اداری، خانگی، دکوراسیون و … در صورتی می توان محصولاتی ظریف و باکیفیت در دستگاه برش لیزر تولید کرد که این طرح ها در فرمت های تعریف شده دستگاه ذخیره شده باشند.

 بهترین فرمت فایل برای برش لیزر چیست؟

نرم افزارهای متفاوتی برای اجرای فایل های آماده در دستگاه های برش لیزر وجود دارد. طرح های برش لیزر برای پیاده سازی در این دستگاه باید در فرمت های خروجی خاصی ذخیره شوند. تنها در این فرمت ها طرح ها به کدهای معنادار برای دستگاه تبدیل می شوند. فایل های متفاوتی از طرح های برش لیزر وجود دارد. با توجه به نوع پروژه، فایل های وکتور، برداری، CAD و سه بعدی قابل استفاده هستند.

فایل های وکتور، رایج ترین فرمت فایل برای برش لیزر

فرمت فایل برای برش لیزر- فایل های وکتور

فایل های وکتور مجموعه ای از نقاط، منحنی ها، خطوط، دایره ها و چند ضلعی ها هستند. تصاویر ذخیره شده در فرمت فایل های وکتور متشکل از خطوط و منحنی هایی به نام “بردار” می باشند که اطلاعات رنگ و سایز تصویر را به صورت ریاضی تعریف می کند. فایل های وکتور یا برداری همانند یک GPS مسیر مشخصی را برای برش و حکاکی لیزر در دستگاه تعریف می کنند.

به طور معمول، این فایل ها در فرمت های زیر ارائه می شوند:

 Scalable Vector Graphics (SVG): ویژگی مهم این نوع فرمت فایل برش لیزری این است که بدون کوچک ترین افت در کیفیت می توان تغییرات زیادی در اندازه تصاویر SVG انجام داد.

Coreldraw (CDR): با استفاده از انواع نرم افزارهای Corel مانند Coreldraw می توان تصاویری در این نوع فایل برداری ایجاد کرد.

Adobe Illustrator (AI): ادوب ایلاستریتور از رایج ترین فایل های برداری برای برش لیزری است. علاوه بر این، این فرمت فایل برای ایجاد لوگو و سایر طرح های گرافیکی هم مورد ستفاده قرار می گیرد.

فایل های رستار، بهترین فرمت فایل برای حکاکی لیزر

فایل های رستار انواعی هستند که با پیکسل تعریف می شوند. پیکسل ها همان مربع های کوچکی هستند که با زوم کردن روی یک فایل JPG مشاهده می شوند. با توجه به اینکه صفحه نمایش از پیکسل تشکیل شده است، این فرمت بهترین نوع برای استفاده در این صفحات می باشد. بر اساس ویژگی ذکر شده، کارایی این فرمت برای حکاکی لیزری بیشتر از برش لیزری تعریف می شود.

 متداول ترین انواع فایل های رستار عبارتند از:

Joint Photographic Expert Group (JPEG): یکی از رایج ترین فرمت های فایل تصویری برای هر نوع کاربردی است. فشرده کردن فایل های رستار در این فرمت کیفیت آنها را کاهش می دهد.

Bitmap Image (BMP): فرمت BMP از رایج ترین فرمت فایل تصاویر برای حکاکی لیزری است. این فرمت همانند یک نقشه برای هدایت دستگاه برش لیزر در زمان حکاکی طرح روی متریال مورد نظر عمل می کند. کاهش کیفیت خروجی با تغییر در وضوح فایل از نکات مهمی است که در استفاده از این فرمت فایل برای برش لیزر باید در نظر گرفته شود.

TIFF: یکی از بهترین فرمت ها در بین انواع فایل های رستار است. در این فرمت فایل رستار بر خلاف دو نوع قبلی، در نتیجه فشرده سازی، کیفیت تصویر نهایی کاهش پیدا نمی کند. به همین دلیل، TIFF در بین انواع این نوع فایل به عنوان بهترین فرمت برای حکاکی لیزر شناخته می شود.

فایل های CAD و سه بعدی

فرمت فایل برای برش لیزر - انواع فایل های CAD

با استفاده از فایل های طراحی CAD (طراحی به کمک کامپیوتر) می توان پیچیده ترین طرح های دو بعدی و سه بعدی را با برش لیزری ایجاد کرد. این فایل ها از نظر کیفیت و محاسبات ریاضی مانند فایل های برداری (وکتور) هستند.

مهم ترین فرمت های این نوع فایل ها عبارتند از :

 Drawing (DWG): از این فرمت فایل CAD می توان برای ایجاد طرح های دو بعدی یا سه بعدی در اشکال و اندازه های مختلف استفاده کرد.

Drawing Exchange (DXF): این فرمت از فایل های CAD، فرمت خروجی حاصل از نرم افزارهای AutoCAD و Autodesk است. فایل DXF این نرم افزارها برای ساخت قطعات فلزی در دستگاه برش لیزر مورد استفاده قرار می گیرند.

جهت استفاده از این فرمت فایل برش لیزر در طراحی یک مدل دو بعدی یا سه بعدی می توان از نرم افزارهای زیر استفاده کرد:

  • AUTOCAD
  • TinkerCAD
  • Solidworks
  • FreeCAD
  • DraftSight
  • Fusion 360

فایل های مرکب

این فایل ها شامل فرمت هایی هستند که هم به صورت فایل های برداری و هم فایل های رستار ذخیره می شوند. انواع فایل های مرکب عبارتند از:

Portable Document Format (PDF): با توجه به نوع نرم افزار این فرمت فایل می تواند وکتور یا رستار باشد. CorelDraw و Illustrator فایل های PDF و کتور و Photoshop و Corel Paintshop فایل های رستار ایجاد می کنند.

Encapsulated PostScript (EPS): این فرمت فایل برای برش لیزر جهت ایجاد تصاویر دو بعدی در نرم افزار ادوب ایلاستریتور استفاده می شود. علاوه بر این، برای ذخیره تصاویر و متن های بیت مپ نیز مناسب است.

چگونه یک فایل برش لیزر ایجاد کنیم؟

در انتخاب فرمت فایل برای برش لیزر، باید با توجه به نوع طرح (ساده یا پیچیده) اقدام کنید. بر اساس میزان تخصص تان می توانید فایل هایی را برای برش لیزری آماده کنید یا از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

استفاده از یک سرویس CAD حرفه ای برای ایجاد طرح یا مدل انتخابی تان مفید خواهد بود.

فایل های رستار بهترین گزینه برای افراد مبتدی هستند. در این فایل ها امکان دانلود، اسکن و بارگیری تصویر در نرم افزار دلخواه وجود دارد. نکته مهم برای استفاده از این فرمت فایل برش لیزر، تنظیم greyscale برای تعیین قدرت حکاکی است. برای حکاکی متن در این فرمت باید متون به خطوط اصلی تبدیل شوند تا دستگاه لیزر بتواند مسیری واضح را هنگام حکاکی خط دنبال کند.

در پایان

نرم افزارهای متنوعی برای طراحی برش لیزر وجود دارند. اما قابلیت اجرای هر یک از فایل های طراحی شده در دستگاه برش لیزر در فرمت هایی خاص و یکتا تعریف می شود. بدون توجه به فرمت فایل برای برش لیزر، نرم افزار قابلیت خواندن و ترجمه طرح برای دستگاه را ندارد. با توجه به فرمت های معرفی شده در این مقاله می توانید انواع مختلف فایل و برنامه ها را برای ایجاد و ویرایش طرح در فرایند برش لیزری انتخاب کنید.

اگر در زمینه برش و حکاکی لیزر مشغول به کار هستید، در فروشگاه فایل دی ایکس اف می توانید تنوعی از فایل های لایه باز لیزر را دانلود و خریداری کنید.

سوال متداول

بهترین فرمت فایل برای برش لیزری چیست؟

فایل های وکتور و رستار محبوب ترین نوع فایل برای برش لیزری هستند. (در فایل های وکتور امکان تغییر اندازه بدون کاهش کیفیت تصویر وجود دارد. فایل های رستار نیز به راحتی قابل تبدیل به فایل های وکتور هستند.)

فایل وکتور چیست؟

فایل وکتور یا برداری تصویری است که از فرمول های ریاضی ساخته شده است. با استفاده از الگوها، خطوط و اشکال این فایل ها فرایند برش لیزر در دستگاه هدایت می شود. با توجه به اینکه این فرمت فایل برش لیزر مبتنی بر پیکسل نیست، با تغییر اندازه تصویر، وضوح آن کاهش پیدا نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مطلب: