راه اندازی کارگاه برش لیزر

چگونه یک کارگاه برش لیزر راه اندازی کنیم؟

بسیاری از قطعات صنعتی و وسایل مورد نیاز زندگی امروزی با استفاده از فناوری لیزر ساخته می شوند. این فناوری به دلیل صرفه جویی در زمان و هزینه و تولید محصولاتی ظریف و باکیفیت، در صنعت رواج گسترده ای پیدا کرده است. به همین دلیل افراد زیادی در جستجوی راه اندازی یک کسب و کار در این حوزه هستند.

خوشبختانه طرح لیزر بسیاری از محصولات این فناوری از طریق فروشگاه های اینترنتی قابل دانلود یا خریداری است. با در دسترس داشتن طرح لیزر جعبه جواهرات، انواع استند، لوازم دکوری و … و خرید یک دستگاه برش لیزر می توانید در این حوزه درآمد کسب کنید. اما درآمدزایی در این مسیر به همین سادگی هم نیست.

 برای کسب درآمد از طریق راه اندازی کارگاه برش لیزر باید هزینه ها و چالش های این کسب و کار را بشناسید. به شرط داشتن مهارت و اطلاعات کافی در این حوزه و ایجاد یک طرح تجاری هدفمند می توانید با ریسک کمتری به این بازارکار وارد شوید.

مراحل راه اندازی کارگاه برش لیزر

برنامه ریزی و ایجاد یک پلن تجاری اولین گام برای راه اندازی یک کارگاه در زمینه برش لیزر است. این پلن به شما کمک می کند تا در قالب یک برنامه منسجم، اهداف فعلی و آتی کسب و کارتان را مکتوب کنید. علاوه بر این، ضمن بررسی تمام زوایای کار و چالش های پیش رو به صورت هدفمند و برنامه ریزی شده به بازار وارد شوید.

سایر مواردی که برای راه اندازی این کارگاه باید مدنظر قرار دهید عبارت است از:

 • اخذ مجوز کسب و کار
 • شناخت بازار هدف
 • مهارت های مورد نیاز برای ورود به بازار
 • انتخاب مکان مناسب
 • خرید تجهیزات
 • تبلیغات

اجاره یا خرید مکان مناسب کارگاه

یک مکان مناسب برای راه اندازی کارگاه برش لیزر باید فضایی در حدود 500-200 متر مربع داشته باشد. البته، با توجه به تعداد دستگاه های مورد نیاز و میزان سفارش کار و تعداد کارگر، این فضا ممکن است بزرگتر هم در نظر گرفته شود. با توجه به بودجه خود می توانید برای خرید یا اجاره یک مکان مناسب اقدام کنید.

تجهیزات مورد نیاز

اصلی ترین تجهیزاتی که برای راه اندازی چنین کارگاهی نیاز دارید، دستگاه های برش و حکاکی لیزر هستند. با توجه ایده تولیدی خودتان می توانید برای خرید این دستگاه ها اقدام کنید؛ از دستگاه برش و حکاکی فلزات گرفته تا غیر فلزات. برای راه اندازی یک کسب و کار حرفه ای تجهیزاتی چون درایر و کمپرسور، استابیلایزر، پالت هوا و چاه ارت نیز باید در کارگاه وجود داشته باشند.

اخذ مجوز تاسیس کارگاه

جواز کسب بخشی ضروری برای شروع کسب و کار شماست. برای دریافت مجوز کارگاه برش لیزر باید به وب سایت مجوزهای کشور مراجعه کنید. با ثبت اطلاعات شخصی در این سایت، کد رهگیری دریافت می کنید. ضمن وارد کردن این کد در وب سایت ایران اصناف و تکمیل اطلاعات موردنظر، می توانید از قسمت رهگیری روند اجرای صدور مجوزتان را مشاهده کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز به صورت زیر است:

 • عکس پرسنلی
 • اسکن کارت ملی و صفحه اول شناسنامه
 • سند مالکیت یا اجاره نامه کارگاه

مدارک ذکر شده برای اخذ مجوز اشخاص حقیقی است. برای اشخاص حقوقی علاوه بر مدارک فوق، موارد زیر هم مورد نیاز می باشد:

 • اساسنامه و لوگوی شرکت
 • اسکن مصوبه هیئت مدیره

هزینه مورد نیاز راه اندازی کارگاه

اصلی ترین گام برای ورود به هر کسب و کاری، برآورد هزینه ها و سرمایه مورد نیاز است. هزینه مورد نیاز برای راه اندازی کارگاه برش لیزر با توجه به محل کارگاه و متراژ آن، تعداد تجهیزات، تعداد نیروی انسانی و … متفاوت می باشد.

هزینه اجاره یا خرید کارگاه با توجه به محل آن تعیین می شود. ممکن است بتوان یک کارگاه کوچک را در منطقه ای ارزان قیمت با مبلغ 40-30 میلیون در ماه اجاره کرد؛ اما برای خرید کارگاه در منطقه ای چون شهرک های صنعتی مبالغ بیشتری مورد نیاز خواهد بود.

بخش دیگری از هزینه های راه اندازی کارگاه به خرید تجهیزات مربوط می شود. برای این بخش حداقل 500 میلیون تومان باید در نظر بگیرید.

با توجه به تعداد تجهیزات و میزان حجم کاری باید هزینه ای هم بابت استخدام نیروی انسانی پرداخت کنید. هزینه صرف شده در این بخش به میزان بودجه و مهارت نیروی کار شما ارتباط دارد.

ایده های کسب و کار با دستگاه برش لیزر

ایده های کسب و کار با دستگاه برش لیزر

ورود به بازار کار برش لیزری یک بیزینس نوپا و موفق محسوب می شود. سرعت بخشیدن به فرایند تولید، کاهش هزینه ها و تقاضای بالای محصولات این فناوری در بازار از جمله مزایایی هستند که این کسب و کار را پرطرفدار ساخته است. تنها کافیست تا یک دستگاه برش لیزر فلزات یا غیر فلزات خریداری کنید؛ در این صورت می توانید به عنوان تولیدکننده محصولات یا ارائه دهنده خدمات برش لیزری فعالیت کنید.

تولید محصولات چوبی

یک ایده خوب برای شروع کسب و کار با راه اندازی کارگاه برش لیزر، تولید محصولات چوبی است. با استفاده از دستگاه برش لیزر غیرفلزات می توانید از طریق تولید این محصولات کسب درآمد کنید:

 • مبلمان
 • ساعت
 • لوازم خانگی و دکوری
 • کابینت
 • آباژور
 • اسباب بازی و …

تولید انواع پوشاک

برش لیزری انواع پارچه با ارائه الگوهایی دقیق و تمیز توانسته صنعت تولید پوشاک را متحول کند. با راه اندازی یک کارگاه در حوزه برش لیزر می توانید از طریق برش لیزری طرح های پیچیده روی لباس، ملحفه، پرده، روتختی و … درآمد خوبی کسب کنید.

برش و حکاکی چرم

چرم یکی از متریال های مناسب برای برش و حکاکی لیزر در دستگاه غیر فلزات است. ورود به حوزه تولید این محصولات و یا ارائه خدمات برش و حکاکی لیزر این متریال سودآور می باشد. از طریق تولید محصولاتی خلاقانه با استفاده از برش لیزری این متریال می توانید برندتان را منحصر به فرد به بازار معرفی کنید.

تولید لوازم منزل

با راه اندازی کارگاه برش لیزر می توانید در حوزه تولید لوازم خانگی نیز وارد شوید. از حکاکی روی ظروف شیشه، نقره و مس گرفته تا برش و حکاکی ورقه های فلزی لوازمی چون ماشین لباسشویی، هود، زودپز و … همگی می توانند ایده هایی برای کسب درآمد در این زمینه باشند.

دکوراسیون داخل ساختمان

امروزه بسیاری از لوازم دکوراسیون داخلی ساختمان ها با استفاده از فناوری برش لیزری تولید می شوند. تولید انواع درب، آسانسور، پارتیشن ها، نرده های ساختمان و … با کمک این فناوری تسهیل شده است. ایجاد فضایی مدرن از طریق تولید محصولات دکوراسیون داخلی یکی دیگر از ایده های کسب درآمد از طریق این فناوری است.

نکات مهم برای کسب درآمد بیشتر در بازار برش لیزر

 • با توجه به استعداد، علاقه و دانش خود حوزه فعالیت تان را مشخص کنید. با ارزیابی نیاز بازار می توانید بهترین حوزه را برای شروع انتخاب کنید.
 • از طریق آموزش های مورد نیاز، دانش خود را برای تولید محصولات یا خدماتی منحصر به فرد به روز نگه دارید.
 • بازار هدف خود را مشخص کنید. از محصولات و کیفیت کار رقبایتان اطلاعات کاملی بدست آورید.
 • مهارت و تجربه دو فاکتور مهم برای موفقیت در بازار کار برش لیزر هستند. برای استفاده بهینه از دستگاه و دریافت بیشترین بازدهی آشنایی با روش صحیح کاربرد آن ضرورت دارد. به این شکل می توانید از خطرات و خرابی های احتمالی دستگاه جلوگیری کنید.
 • بخش مهمی از مهارت های مورد نیاز جهت راه اندازی کارگاه برش لیزر، آشنایی با نرم افزارهای طراحی برش لیزر است. لازمه اجرای طرح های دقیق و باکیفیت برش، شناخت کافی شما از این نرم افزارهاست.
 • مسئولیت پذیری، خوش قول بودن و مشتری مداری مهم ترین ویژگی های شخصیتی یک فروشنده است. برای وارد شدن به هر شغل آزاد باید به این اصول پایبند باشید تا بتوانید در رقابت بازار پیروز میدان باشید. اکرام و رفتاری مودب با مشتریان ضمن ایجاد رضایت آنها، باعث رونق کسب و کار شما می شود.
 • تبلیغات هدفمند و صحیح یکی از اصول مهم برای بازاریابی و کسب درآمد است. با یک استراتژی تبلیغاتی مناسب، به سراغ بخشی از جامعه بروید که پتانسیل تبدیل شدن به مشتریان شما را دارند. با توجه به میزان بودجه خود می توانید از انواع تبلیغات اینترنتی، پیامکی، بنری و … استفاده کنید.

در پایان، درآمد برش لیزری چگونه است؟

درآمد راه اندازی کارگاه برش لیزر به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. شهر یا محل شروع فعالیت، تعداد رقبا، نوع خدمات یا محصولات ارائه شده و حجم سفارشات فاکتورهایی تاثیرگذار بر میزان درآمدتان هستند.

به شرط خرید یک دستگاه متناسب با حوزه فعالیت خود و استفاده از ایده های نو و خلاقانه در تولید محصولات یا ارائه خدمات، ورود به این بازار حتما برای شما سودآور خواهد بود. به ویژه آنکه کار با دستگاه برش لیزر هزینه های مصرفی چندانی را در بر نمی گیرد. با در دسترس داشتن متریال مشتری و مهارت کافی کار با دستگاه می توانید با ارائه محصولاتی خاص به بازار، درآمد بالایی کسب کنید.

برای ارائه محصولات خلاقانه برش لیزر به بازار به فایل دی ایکس اف مراجعه کنید. در این فروشگاه مجموعه کاملی از طرح لیزر محصولات مختلف در دسترس شما می باشند.

سوال متداول

با خرید دستگاه برش لیزر چه محصولاتی می توان تولید کرد؟

لوازم دکوراسیون داخلی، کیف و کفش، پوشاک، محصولات چوبی، روشنایی و …

درآمد کار با دستگاه برش لیزر تابع چه فاکتورهایی است؟

نوع محصول یا خدمات ارائه شده، شهر محل فعالیت، تعداد رقبا، حجم سفارش کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مطلب: