لوگوی مونوگرام چیست؟

لوگوی مونوگرام چیست؟ (چگونه یک Monogram حرفه ای طراحی کنیم؟)

Monogram چیست؟ حتما لوگوی Chanel ،Louis Vuitton ،hp ،IBM و macdonald را دیده اید. برندهایی معروف که تنها با ترکیب متعادلی از یک یا چند حرف طراحی شده اند. لوگوی مونوگرام از این ویژگی برخوردار است. مونوگرام ها لوگوهایی خلاقانه هستند که با چیدمانی از چند حرف نام برند حس کنجکاوی مخاطب را برانگیخته می کنند. تنوع ایده، سادگی در طراحی و انتقال صریح هویت برند در ذهن مخاطب باعث شده است تا این مدل لوگوها انتخابی هوشمندانه برای شناخته شدن نام تجاری معرفی شوند.

Monogram برای برجسته سازی برند به ویژه در محصولات تبلیغاتی برش لیزری بسیار پرکاربرد است. طرح لیزر جعبه هدیه، تقویم، ست های اداری، کارت ویزیت و … می توانند هر یک از این محصولات باشند. با دانلود آنها می توانید در محصولی خاص نام برندتان را در طرحی خلاقانه به مخاطبان خود معرفی کنید.

لوگوی مونوگرام چیست؟

لوگو مونوگرام خلق یک نماد منحصر به فرد با طراحی دکوراتیو حروف فارسی یا انگلیسی است. در این نوع لوگوها حروف اول نام برند یا شخص به سبکی خاص و یا در ترکیب با تصویر برای انتقال بهتر مفهوم برند به مخاطب مورد استفاده قرار می گیرد.

مهم ترین ویژگی های این سبک از لوگو عبارت است از:

 • طراحی خاص این نوع logoباعث برانگیخته شدن حس کنجکاوی مخاطب می شود.
 • هدف برند را در قالبی صریح و ساده بیان می کند.
 • سادگی و تنوع موجود در طراحی این سبک باعث شده است تا برندهای زیادی از آن استفاده کنند.
 • با توجه به اینکه تنها با چند حرف ساده طراحی انجام می شود، در مقایسه با سایر لوگوهای پیچیده ماندگار بیشتری در ذهن مخاطب دارد.
 • مقیاس این نوع لوگوها قابل تغییر است. برای چاپ آنها در دستگاه های مختلف می توان بدون تغییر در وضوح، اندازه طرح را تنظیم کرد.

Monogram اولین انتخاب طراحان حرفه ای برای معرفی لوگوی برندهای معتبر و بین المللی است.

Monogram برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟

طراحی لوگو با هدف متمایز کردن نام برند در چشم مخاطب انجام می شود. لوگوهای مونوگرام از این حیث نقش پررنگ تری ایفا می کنند. این سبک برای کسب و کارهایی با ویژگی های زیر یک انتخاب هوشمندانه خواهد بود:

 • برندهایی که نامی برگرفته از پیشینه خانوادگی دارند.
 • برندها یا شرکت هایی که نامی بسیار طولانی دارند. (نمایش این نوع لوگوها در یک طراحی نوشتاری ممکن نیست. از طرفی، به خاطر ماندن آن در ذهن مخاطب مشکل است.)
 • برندهایی که نامی اختصاری دارند. Monogram حروف فارسی یا انگلیسی این برندها بهترین انتخاب در طراحی نماد آنهاست.
 • کسب و کارهایی که قصد توسعه تجارت خود در سطح بین المللی را دارند.
 • کسب و کارهایی که تازه راه اندازی شده اند و تمایلی به استفاده از لوگوهای تصویری ندارند.

چگونه لوگو مونوگرام حرفه ای طراحی کنیم؟

نکات مهم در طراحی لوگوی مونوگرام

با کمی تفکر و خلاقیت می توانید ویژگی های شاخص تجارت تان را به شکلی خاص به تصویر بکشید. اگر قصد دارید برندتان را برای همیشه در ذهن مخاطب ماندگار کنید، اصول زیر را در طراحی مدنظر قرار دهید:

درک درستی از برندتان داشته باشید

در زمینه کسب و کار خود پژوهش کنید و اطلاعات لازم را بدست آورید. قرار است برای چه برندی طراحی انجام دهید؟ چه پیامی قرار است از طریق لوگوی شما منتقل شود؟ پاسخ به این پرسش ها اولین گامی است که باید در طراحی لوگوی مونوگرام مدنظر قرار دهید.

برای ایجاد طرحی تاثیرگذار، تناسب نماد طراحی شده با نوع و مدل بیزینس تان را مورد توجه قرار دهید.

با انتخاب فونت های ترند، سبکی متفاوت ایجاد کنید

در مدل های Monogram تنها ابزار در دسترس طراح، حروف هستند. با گزینش فونت های مطلوب، ترند و مد روز می توانید طرحی را پیاده سازی کنید که برای همیشه زیبایی خود را حفظ کند.

برای انتخاب فونت به نوع بیزینس و مخاطبان تان توجه کنید. اگر مهارت کافی داشته باشید با خلق فونتی خاص می توانید ایده ای که در ذهن دارید به بهترین شکل پیاده سازی کنید.

اشکال متنوع چیدمان حروف را امتحان کنید

خلاقیت رکن مهمی در ساخت لوگوهای مونوگرام است. گرچه در Monogram تنها ابزار طرح حروف هستند، اما چیدمان و اشکال متنوع این حروف می تواند طرحی منحصر به فرد را ایجاد کند. برای این کار می توانید از انواع چیدمان زیر ایده بگیرید:

 • مدل مهری: این مدل طراحی در برندهای قدیمی کاربرد دارد.
 • معکوس شده: این سبک Monogram با استفاده از دو حرف طراحی می شود. برای برندهای مربوط به دکوراسیون داخلی و آژانس های طراحی بسیار پرکاربرد است.
 • متراکم یا در هم فرورفته: در این مدل از لوگوی مونوگرام، 4-2 حرف مورد استفاده قرار می گیرند. این مدل سبکی جدید و فانتزی تر دارد.
 • غیر رسمی (دست خطی): این سبک با هدف جذب مخاطبان جوان طراحی شده است. بارزترین مثال آن برند H&M است.

روانشناسی رنگ ها را بشناسید

بخش غیرقابل انکار در طراحی هر لوگو، تاثیری است که رنگ ها ایجاد می کنند. به عنوان یک طراح حرفه ای باید روانشناسی رنگ ها را بشناسید تا بتوانید ترکیبی ممتاز برای کسب و کارتان و جلب توجه مخاطبان ایجاد کنید. آبی، قرمز، مشکی و طلایی از جمله رنگ هایی هستند که ارتباط خوبی را در مخاطب ایجاد می کنند.

از لوگوی سایر کسب و کارها ایده بگیرید

قبل از طراحی به این فکر کنید که قرار است چگونه از رقبایتان متمایز شوید. یا اینکه چه ویژگی در طراحی لوگوی شما آن را منحصر به فرد می سازد. کمی از وقت خود را صرف ایده گرفتن از لوگوی سایر کسب و کارها کنید تا به سبکی متفاوت از سایر رقبای تان عمل نمایید.

ایده های کلامی را نادیده نگیرید

Monogram تنها استفاده از حروف نیست. برای خلق یک اثر متمایز باید برای استفاده از هر حرف ایده ای در ذهن داشته باشید. انتقال ایده های کلامی نقش موثری برای ایجاد جایگاهی منحصر به فرد در ذهن مخاطب دارد.

لوگوی مک دونالد بهترین نمونه برای ایده های کلامی است. استفاده از نخستین حرف نام برند در نمایی از طاق های طلایی توانسته ایده بصری اثربخشی را ایجاد کند. این اثر متمایز به بهترین شکل نمایانگر پیشرو بودن این برند در صنعت غذایی است.

با کمی پیچیدگی در طراحی، مخاطب را درگیر کنید

ماهیت لوگوی مونوگرام، سادگی و وضوح آن است. باید به قدری مهارت داشته باشید که کمی پیچیدگی را نیز چاشنی طراحی تان کنید؛ البته، تا حدی که مخاطب بعدی از کمی کنکاش به درکی صحیح از نماد طراحی شده برسد. به این شکل ضمن طرحی جذاب و تاثیرگذار، ذهن مخاطب را درگیر خواهید کرد.

به عنوان نمونه لوگوی شخص تنیس باز معروف راجر فدرر را نگاه کنید. در طراحی این نماد با حذف بخش هایی از ابتدا و انتهای حروف، سعی شده است تا ذهن مخاطب برای تکمیل آن کاملا درگیر شود.

در پایان

طراحی لوگو در برندینگ، افزایش درآمد و انتقال اهداف و ارزش های برند به مخاطب نقش دارد. در بین انواع آن، لوگوی مونوگرام به دلایلی چون سادگی، تنوع در طراحی و ماندگاری برند در ذهن مخاطب، بهترین انتخاب برای معرفی نام تجاری است. با بررسی برند، شناخت المان ها و مفاهیم آن، اصول مهم در طراحی این سبک لوگوها و کمی چاشنی خلاقیت می توانید برای همیشه برندتان را در ذهن مخاطب ماندگار کنید.

برای تبلیغات در حوزه کسب وکارتان به فروشگاه فایل دی ایکس اف سر بزنید. با دانلود فایل های آماده لایه باز لیزری می توانید کسب و کار خود را با ایده های خلاقانه رونق دهید.

سوال متداول

بهترین نرم افزارهای ساخت لوگو مونوگرام چیست؟

Canva- Illustrator

متداول ترین سبک مونوگرام چیست؟

Monogram در حالت سنتی از سه حرف تشکیل شده است. دو حرفی که در طرفین قرار دارند، معرف حروف اول و میانی نام شخص و حرف میانی اولین حرف نام خانوادگی است. برای تاکید بیشتر بر نام خانوادگی حروف اول و سوم کوچک نوشته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مطلب: