معیار انتخاب بهترین رنگ برای تابلو تبلیغاتی چیست؟

نکات مهم در انتخاب بهترین رنگ برای تابلو تبلیغاتی

تبلیغات، بهترین روش برای شناخته شدن کسب و کار شما می باشند. شما می توانید با روش های مختلف مانند چاپ کارت ویزیت های جذاب، چاپ لوگو خود با طرح لیزر جعبه هدیه روی پاکت های خرید، استفاده از تابلوهای تبلیغاتی و… برای کسب و کار خود تبلیغ کنید. به کارگیری تابلوهای جذاب رنگی یکی از بهترین ایده هایی است که می تواند خاطبان زیادی را به فروشگاه شما بکشاند! البته برای بهتر دیده شدن تابلو مغازه، باید به آیتم های گوناگونی مانند رنگ، فونت، جنس تابلو، کنتراست و … توجه کنید.

در میان فاکتوهای بیان شده رنگ ها، ابزاری مناسب برای انتقال اهداف و احساسات هستند، به همین دلیل انتخاب بهترین رنگ برای تابلو تبلیغاتی اهمیت بالایی دارد. به یاد داشته باشید انتخاب تابلو مناسب در افزایش دیده شدن مغازه، در نتیجه افزایش فروش و سود شما تاثیر به سزایی می گذارد.

آیا می دانید بهترین رنگ برای تابلو مغازه شما کدام است؟

بهترین رنگ برای تابلو تبلیغاتی چیست؟

تابلو تبلیغاتی مهم ترین راه معرفی کسب و کار شما است. باید به گونه ای طراحی شود که با حرفه و شغل شما در ارتباط بوده، برای مخاطب جذاب باشد و در طولانی مدت در ذهنش باقی بماند. برای این کار انتخاب بهترین رنگ برای تابلو تبلیغاتی اهمیت بالایی دارد؛ زیرا رنگ ها خیلی راحت تر و روان تر معنا و مفهوم را انتقال داده و باعث جذب مشتری می شوند. برای انتخاب رنگ مناسب، باید با روانشناسی رنگ ها آشنا شوید.

امروزه با استفاده از تکنولوژی لیزر تابلو، انواع مختلفی از تابلوهای تبلیغاتی طراحی می شود. البته این تکنولوژی فقط منحصر به تابلو نمی باشد و در ساخت سایر کالاهای تبلیغاتی و جعبه بسته بندی به کار می رود. به عنوان مثال با استفاده از انواع طرح لیزر جاکلیدی می توان هدایای تبلیغاتی جذابی تولید و عرضه کرد.

روانشناسی رنگ ها

همانطور که می دانید رنگ ها در معرفی و تاثیرگذاری برند و کسب و کارها اهمیت به سزایی دارد. روانشناسی رنگ اثبات می کند رنگ ها در احساسات و خلق و خو ما تاثیر مثبت یا منفی میگذارند؛ مثلا رنگی باعث آرامش در شما می شود و یا رنگی دیگر احساس اضطراب یا هیجان را در شما به وجود می آورد. به همین دلیل انتخاب بهترین رنگ تابلو مغازه، دارای اهمیت زیادی است. برای انتخاب رنگ مناسب باید با هر رنگ و تاثیر آن بیشتر آشنا باشید و یا انتخاب و طراحی تابلو خود را به متخصصین این حوزه بسپارید.

نکاتی مهم در انتخاب رنگ مناسب

بدون شک انتخاب رنگ مناسب برای معرفی لوگو و تابلو مغازه بسیار مهم است. برند های مختلف با رنگ هایشان معروف و شناخته می شوند؛ مثلا با آمدن نام کوکاکولا رنگ قرمز در ذهن افراد ایجاد می شود. برای تابلو مغازه هم، باید رنگی باشد که توجه افراد اطراف را به خود جلب کرده و آنها را کنجکاو در مورد کسب و کار شما کند. در انتخاب بهترین رنگ برای تابلو مغازه، موارد زیادی دخیل هستند. در اینجا به چند نمونه پر اهمیت آن می پردازیم.

شناخت رنگ های مکمل

یک عامل مهم در دیده شدن و زیبایی تابلو مغازه، استفاده از رنگ های مکمل است. این رنگ ها در چرخه رنگ ها در رو به رو هم قرار دارند و به نوعی هم را تکمیل می کنند.

بهترین رنگ برای تابلو تبلیغاتی

نوع کسب و کار

بی شک مهم ترین فاکتور در انتخاب رنگ تابلو مغازه، ارتباط با حرفه و محصول ماست. به عنوان مثال یک مغازه طلا فروشی اگر تابلویی به رنگ سبز یا صورتی داشته باشد هیچ گونه جذابیتی ندارد. برای آن انتخاب رنگ طلایی یا تابلویی با بک گراند تیره به صورت برجسته که با رنگ طلایی نام آن را نوشته باشد، خیلی قابل توجه تر است. و یا یک مغازه اسباب بازی فروشی هیچگاه به رنگ قهوه ای یا طوسی تیره جالب نیست، برای تبلیغ آن عموما از رنگ های شاد مثل زرد، قرمز و نارنجی استفاده می شود.

کنتراست یا تضاد رنگ

در صنعت تابلو سازی توجه به کنتراست بسیار مهم است به خصوص در مواقعی که قرار است تابلو از دور دیده شود. کنتراست به زبانی ساده یعنی تضاد رنگی و در مواقعی استفاده می شود که ما فقط دو رنگ داریم. بهترین رنگ برای تابلو تبلیغاتی، برای جلب توجه افراد و دیده شدن بهتر، باید تفاوت روشنایی بالای 70 درصد باشد. در ادامه چند نمونه از بهترین تضاد رنگی ها را بررسی می کنیم.

  رنگ زمینه رنگ نوشته ها
1 مشکی سفید
2 مشکی زرد روشن
3 سفید سیاه یا خاکستری تیره
4 سفید آبی تیره یا قرمز پررنگ
5 قرمز سفید یا زرد
6 آبی تیره سفید یا زرد
7 آبی روشن مشکی یا مشکی
8 زرد سیاه یا آبی تیره
9 سبز جنگلی زرد یا سفید
10 صورتی کمرنگ آبی سرمه ای

رنگ پس زمینه تابلو مغازه

رنگ های خنثی مثل قهوه ای، بژ، جیگری، خاکستری و شکلاتی اگر در بک گراند قرار بگیرند، در ابتدا باعث زیبایی و آرامش می شوند اما در دراز مدت خستگی و بی توجهی را به دنبال دارند. بر روی رنگ های خنثی باید از حروف با رنگ های اصلی استفاده شود وگرنه کسل کننده می شود. همچنین باید اشاره کنیم که رنگ زمینه در اندازه تاثیر زیادی می گذارد؛ مثلا یک مربع قرمز در پس زمینه مشکی بزرگتر به نظر می رسد. همان شکل را با بکگراند سفید، کوچکتر می بینیم. همچنین با رنگی مثل نارنجی، دیگر خیلی مشخص نیست و محو می شود و اگر رنگ زمینه را سبز در نظر بگیریم، مربع بیشتر به چشم می آید.

شناخت نوع مشتریان

جهت انتخاب بهترین رنگ برای تابلو تبلیغاتی، باید جامعه هدف و گروه سنی حرفه خود را بشناسید. به عنوان مثال اگر کسب و کار شما با بچه هاست مثل اسباب بازی فروشی، نمی توانید از رنگ های تیره مثل مشکی یا خاکستری استفاده کرده، چون هیچگونه جذابیتی برای آن گروه سنی ندارد. در عوض باید رنگ های روشن و پر انرژی را لحاظ کنید. و یا اگر قشر میانسال هدف شماست، باید با انتخاب درست رنگ ها، توجه کنیم که اثر معکوس نداشته باشد.

کدام رنگ ها جذب بیشتری دارند؟

همانطور که در بالا گفت نمی توان یک رنگ مشخص را برای همه کسب و کارها پیشنهاد کرد و انتخاب آن، بستگی به عوامل مختلفی دارد. با این حال بعضی از رنگ ها به طور کلی بیشتر توجه افراد را به خود جذب می کند.

عموما در طراحی یک تابلو، استفاده از رنگ های سرزنده و شاد مانند قرمز و زرد پر رنگ را به جای رنگ های خنثی ترجیح می دهیم زیرا مغز انسان به این رنگ ها بیشتر توجه می کند. اما با این حال خیلی از برند های معروف با رنگ های خنثی مثل خاکستری، سفید و سیاه یک هارمونی زیبا و قابل توجه درست کردند و بسیار موفق هستند. نکته مهمی که رعایت می کنند توجه به کنتراست است.

اهمیت استفاده از رنگ های سازمانی

بعضی برندها هستند که با گفتن نامشان، یک رنگ خاصی در ذهن مخاطب ایجاد می شود. مثلا با آمدن نام ایرانسل، یک رنگ زرد در ذهن شما می آید و یا با گفتن نام پپسی رنگ آبی را به یاد می آورید. کسب و کارهای های مشهور، با استفاده از یک رنگ ویژه در تبلیغات خود، با آن شناخته و ماندگار می شوند. در نتیجه رنگ ها علاوه بر جلب توجه مشتری، به برندها هویت می دهند.

ترکیب رنگ پیشنهادی برای تابلو تبلیغاتی

اگر هنوز هم برای انتخاب بهترین رنگ برای تابلو تبلیغاتی خود دچار شک هستید، چند ترکیب رنگ پر طرفدار را به شما معرفی می کنیم.

مشکی و زرد

رنگ زرد به معنی توجه و گرمی بوده و مشکی نشانه درونگرایی و پیچیدگی است. تضاد بین این دو ترکیبی جذاب و جالب ایجاد کرده که توجه هر مخاطبی را به خود جلب می کند.

قرمز و سبز

این ترکیب حس و حال سرزندگی و نشاط را به انسان القا می کند. از آن در تبلیغ نوشیدنی، مواد خوراکی و آبمیوه بسیار استفاده می شود.

آبی و سفید

اگر می خواهید افراد با دیدن تابلو شما آرامش پیدا کنند، استفاده از این ترکیب به شما پیشنهاد می شود. آبی یک رنگ جوان پسند و آرامش بخش است. در کنار آن، سفید به عنوان یک رنگ خنثی اثر منفی در آن نمی گذارد.

دیگر عوامل تاثیر گذار در انتخاب بهترین تابلو

انتخاب رنگ مناسب با حرفه خود، عاملی بسیار مهم برای جذب مشتری و افزایش سود شما است، اما تنها مورد مهم نیست. عوامل دیگری نیز نقش دارند که در ادامه به آنها می پردازیم.

انتخاب فونت زیبا

انتخاب فونت مناسب و نستعلیق یکی دیگر از عواملی است باعث بیشتر دیده شدن کسب و کار شما و افزایش زیبایی آن می شود.

تاثیر نور پردازی

بدون شک در کنار انتخاب رنگ مناسب برای تابلو خود، استفاده از نورپردازی درست نیز باعث افزایش زیبایی و دیده شدن کار شما می شود. شما می توانید از ورق پلکسی در تابلو های چلنیوم و یا لامپ های رنگی استفاده کنید. معمولا از لامپ های هالوژنی یا LED برای این کار استفاده می کنند.

محل نصب تابلو

بعد از انتخاب بهترین رنگ برای تابلو تبلیغاتی خود، مورد دیگری که اهمیت پیدا می کند محل نصب آن است. فرض کنید تابلو شما دقیقا بالای مغازه شما نباشد، آنگاه مشتری برای پیدا کردن ورودی مغازه به مشکل می خورد و این باعث کم شدن مشتری های شما می شود. مورد دیگر، هماهنگی سایز تابلو با در مغازه شماست. اگر مغازه ای دارید که از نظر مساحت و اندازه کوچک است، استفاده از تابلوهای بزرگ تاثیر منفی بر جذب مشتری شما می گذارد.

همچنین امروزه خیلی از فروشگاه های بزرگ تابلو خود را روی پشت بوم ها نصب می کنند تا با زیادتر دیده شدن آن، جذب مشتری بیشتری اتفاق بیفتد.

تابلوهای پرطرفدار

علاوه بر موارد بالا که بسیار پر اهمیت هستند، جنس هم بسیار در زیبایی تابلو اثر گذار است. در این جا به چند متریالی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند اشاره می کنیم.

چلنیوم

چلنیوم به دلیل مقاومت بالا در برابر شرایط جوی و طول عمر بالا، جزو موارد بسیار محبوب در صنعت تابلو سازی به شمار می رود. اولین بار از کشورهای خارجی وارد ایران شد و امروزه محبوبیت و خواهان زیادی پیدا کرده است.

ترمووود

ترمووود نوعی چوب حرارت دیده است که مقاومت بالایی در برابر رطوبت دیگر عوامل محیطی دارد؛ اما باز هم استفاده از آن ها در شهر های ساحلی و مرطوب خیلی توصیه نمی شود. طرفداران این سبک به دلیل حالت کلاسیک و شیکی که ایجاد می کند، خواهان استفاده از آن به جای دیگر متریال هستند.

کامپوزیت

کامپوزیت نه تنها در تابلو بلکه در صنعت ساختمان سازی نیز کاربرد دارد. به همین دلیل اگر در پس زمینه از آن استفاده شود، به دلیل ایجاد هارمونی با ساختمان، زیبایی خاصی به آن می دهد. همچنین کامپوزیت علاوه بر زیبایی، قیمت مناسبی دارد.

استیل

استیل از مواردی است که علاوه بر زیبایی، طول عمر بالا و مقاومت بسیار در برابر نور خورشید، بارش باران و … دارد. همچنین شما می توانید از استیل بر روی موارد متریال های دیگر مثل ترمووود استفاده کنید.

تابلو های بنری

این تابلوها جزو ارزان ترین ها بوده و شما با هر بودجه ای می توانید آنها را تهیه کنید. تابلو بنری تشکیل شده از یک قاب و چارچوب بوده که به راحتی نصب و تعویض می شود. اما در مدت زمان کمی، رنگ و جلوه خود را از دست می دهد.

نتیجه گیری

امروزه برای موفقیت بیشتر یک کسب و کار، مهم ترین اقدام تبلیغات است. در این مسیر تابلوهای تبلیغاتی بیش از هر چیزی پرچم دار هستند چون قدم اول را در جذب مشتری برمی دارند. انتخاب بهترین رنگ برای تابلو تبلیغاتی با توجه به نوع کسب و کار، مشتری ها، روانشناسی رنگ ها، توجه به کنتراست مناسب و … تاثیر زیادی در جذابیت بیلبورد شما دارد. همچنین برای تاثیرگذاری بیشتر نباید از تاثیر فونت و نورپردازی غافل شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مطلب: