روش های حکاکی لوگو روی چوب

6 روش کاربردی حک لوگو روی چوب

با گسترش تجارت آنلاین، روش های سنتی بازاریابی دیگر جوابگوی معرفی برند نیستند و متدهایی نوین جایگزین روش های قدیمی تبلیغ و ثبت برند شده اند. امروزه برای معرفی و ماندگاری نام تجاری در ذهن مخاطب از روش های مختلفی استفاده می شود. حک لوگو به عنوان یکی از این روش هاست که در حال حاضر به عنوان اصلی ترین المان های برندسازی و معرفی شناسنامه کسب و کارها شناخته شده است.

با توجه به محبوبیت محصولات چوبی، اغلب کسب و کارها حک لوگو بر روی این متریال را برای برندسازی، جلب توجه و جذب مخاطب انتخاب می کنند. با وجود روش های متنوع حک لوگو روی چوب می توان به بهترین شکل طراحی المان های بصری یک برند را در راستای شناساندن بیزینسی خاص به مخاطبان انجام داد.

حک لوگو روی چوب با چه روش هایی انجام می شود؟

یکی از بهترین روش های نمایش نام یا هویت یک برند حک لوگو در متریال های مختلف است. ارتباط بصری قدرتمند لوگوها نقش مهمی در ماندگاری برند در ذهن مخاطب دارند. بخش قابل توجهی از تبلیغات و برندسازی به این روش روی چوب انجام می شود.

در بین این روش‌ها حک لوگو بر روی هدایای تبلیغاتی چوبی تولید شده با فناوری برش لیزر ‌طرفداران بیشتری را به خود جلب کرده است. با دانلود طرح لیزر انواع این هدایا از جمله طرح لیزر جاکلیدی، جعبه هدیه، ست های اداری و … و حک نام تجاری روی این محصولات می توان نام برند را در طرحی خلاقانه به مشتریان معرفی کرد.

حکاکی لیزر، روشی نوین در برندسازی

حکاکی لیزر از روش های نوین و محبوب در تولید محصولات تبلیغاتی و برندسازی کسب و کارهاست. با استفاده از این روش  می توان ماندگارترین نشان های تجاری را روی چوب یا هر متریالی اجرا کرد. جلوه بصری جذاب لوگو و ایجاد آن در کمترین زمان و با بالاترین دقت از جمله مزایایی هستند که این روش را با استقبالی چشمگیر روبرو کرده است. از دیگر ویژگی های این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با حکاکی لیزر انتقال جزئیات دقیق طرح روی متریال امکان پذیر است.
 • حکاکی لیزر روشی ایده آل برای حک طرح های پیچیده و دقیق می باشد.
 • سرعت بالایی داراست. این ویژگی به ویژه برای تولید انبوه محصولات گزینه مثبتی محسوب می شود.
 • دقت بالا، کاهش احتمال سوختگی و عدم وجود برش اضافی باعث می شود تا محصول نهایی زیبایی بصری قابل توجهی داشته باشد.
 • دوام و ماندگاری بالای حکاکی لیزر از دیگر مزایایی است که استفاده از این روش را در صدر قرار داده است.

مهم ترین نکاتی که باید در حکاکی لیزر چوب مدنظر قرار داد

 • جنس چوب با توجه به ویژگی های محصول مورد نظر انتخاب شود.
 • طرح هایی با کنتراست بالا برای حکاکی انتخاب گردد.
 • رزولوشن مورد نیاز در حکاکی (300 DPI-600 DPI) تنظیم شود تا نتیجه ایده آل در محصول نهایی بدست آید.
 • سرعت و توان لیزر از فاکتورهای تاثیرگذار در خروجی کار هستند. تنظیم سرعت دستگاه با توجه به عمق مورد نظر و توان 100% می تواند بهنرین نتیجه را ایجاد کند.
 • برای صرفه جویی در هزینه های برش و حکاکی لیزر و جلوگیری از ضایعات استفاده از نرم افزار چیدمان برش لیزر می تواند مفید باشد.

سی ان سی، روشی پرطرفدار در حک لوگو روی چوب

حکاکی لوگو به روش سی ان سی

CNC از دیگر روش هایی است که در حک لوگو روی چوب مورد استفاده قرار می گیرد. سی ان سی لیزر و سی ان سی تراش دو نوع متفاوت این دستگاه برای فرایند مورد نظر هستند. CNC لیزر با سوزاندن سطح چوب توسط لیزر حکاکی انجام می شود. در CNC تراش، این فرایند شامل سه مرحله تراشکاری سطح چوب، رنگ کاری آن و در نهایت صیقل سطح تراش خورده است. دقت و سرعت بالا، قابلیت حک طرح های پیچیده و هزینه کمتر در مقایسه با روش حک دستی از مهم ترین مزایای این روش است.

اورفرز و شابلون، حکاکی لوگو با ساخت قالب هایی دقیق

اورفرز و شابلون دو ابزار ساده ای هستند که برای حک لوگو و نشان های تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. حک لوگو در این روش نیاز به ساخت شابلون هایی مخصوص دارد. نتیجه مطلوب این تکنیک مستلزم تجربه کافی و ساخت قالب هایی به اندازه دقیق است. حک لوگو روی چوب با این روش هزینه چندانی در برندارد؛ به همین دلیل برای تبلیغات در  کسب و کارهای نوپا گزینه مناسبی تعریف می شود.

مهر داغی چوب، روشی مقرون به صرفه در حکاکی لوگو

مهر یا حک داغی روشی است که نه تنها برای لوگو بلکه برای تزئینات هم مورد استفاده قرار می گیرد. این روش با استفاده از دو مدل مهر حرارتی و برقی انجام می شود. مهرهای برقی کارکردی شبیه هویه های برقی دارند. در نتیجه حرارت، لوگوی فلزی نصب شده گرم می شود و در نتیجه فشار آن بر روی چوب، طرح مدنظر حک می گردد. در مهرهای حرارتی داغ کردن فلز مهر با استفاده از حرارت آتش انجام می شود. با فشرده کردن مهر گداخته شده بر سطح چوب حک لوگو انجام می گیرد. حک داغی نیز از روش های ارزان و مقرون به صرفه برای حکاکی لوگو است.

مهر برجسته یا فشاری

مهر برجسته مهرهایی بدون جوهر هستند که در نتیجه تورفتگی و برآمدگی فلز مهر، نقش را ایجاد می کنند. در این روش حک نشان مورد نظر با استفاده از دستگاه های مخصوص پرسی روی متریال های مختلف انجام می شود. این تکنیک کاربرد چندانی در حکاکی روی چوب ندارد و بیشتر در متریال چرم مورد استفاده قرار می گیرد. نمونه هایی از کاربرد این نوع مهرها را در تائید اوراق قانونی سازمان های دولتی می توانید مشاهده کنید.

پایروگرافی یا سوخته نگاری، حک لوگو با آتش

حک لوگو روی چوب به روش سوخته نگاری

سوخته نگاری روشی است که با استفاده از سوختگی، تصاویر و طرح های متنوع را در متریال های مختلف ایجاد می کند. این روش نیاز به دقت بالایی دارد. کوچکترین خطا باعث تغییر رنگ سوخت، اختلاف کنتراست و یک خروجی نامناسب می شود.

این روش گرچه ابتدایی است، اما هنوز هم به عنوان یکی از تکنیک های تبلیغاتی کسب و کاها مورد استفاده قرار می گیرد. در سوخته نگاری طرح مورد نظر با استفاده از هویه سوخته نگاری همانند استفاده از خودکار انجام می گیرد. حک لوگو، نام و امضای برند از جمله کاربردهایی است که برای این روش تعریف می شوند.

ویژگی های یک نشان تجاری ایده آل در محصولات چوبی چیست؟

 • طراحی زیبا و در عین قابل فهم برای مخاطب
 • طراحی یک ایده جدید بدون تقلید از طرح سایر برندها
 • انتخاب ترکیب رنگی و فونت مناسب
 • توجه به نمادگرایی و تمایز در طراحی

در پایان، بهترین روش حکاکی لوگو روی چوب کدام است؟

طراحی لوگو بهترین روش برای تعیین هویت بصری یک برند است. در بین متدهای مختلفی که برای طراحی لوگو معرفی کردیم، برش و حکاکی لیزر ایده آل ترین روش برای برندسازی و نشانه گرفتن بازار هدف است. طراحی زیبا، چشم نواز با بیشترین کیفیت و دوام از مهم ترین ویژگی هایی است که این روش را پرطرفدار ساخته است.

با توجه به محبوبیت محصولات چوبی در نگاه جامعه و ظرافت و دقت بالای فناوری لیزر، حک لوگو روی چوب با استفاده از این روش اولین انتخاب صاحبان کسب و کارها در مقوله تبلیغات و برندسازی در هر صنعتی است. حک نشان های تجاری در محصولات چوبی تولید شده با فناوری برش لیزر تاثیر شگرفی در ماندگاری برند خواهد داشت.  اگر شما هم به این سبک از تبلیغات در کسب و کار خود علاقمندید می توانید در فروشگاه فایل دی ایکس اف متنوع ترین طرح های لیزر هدایای تبلیغاتی را خرید و دانلود کنید.

سوال متداول

وجه تمایز حکاکی لوگو روی چوب از سایر روش ها چیست؟

دقت و سرعت بالا، امکان اجرای طرح های متنوع و پیچیده، ظرافت و کیفیت بالا

روش های مقرون به صرفه حکاکی روی چوب کدامند؟

مهر (حک) داغی، اورفرز و شابلون و پایروگرافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مطلب: